کشور ایتالیا

پرچم ایتالیا

واحد پول این کشور یورو و زبان رسمی آن ایتالیایی است. جمعیت ایتالیا ۶۰ میلیون و ششصد هزار نفر است و ۹۱٫۶ درصد مردم آن مسیحی هستند. ایتالیا پنجمین کشور پرجمعیت اروپا و بیست و سومین کشور پرجمعیت دنیا است. ایتالیا آب‌ وهوای معتدل فصلی دارد و آب‌ وهوای مناطق ساحلی آن با شرایط هوایی کوهستان‌های داخلی تفاوت زیادی دارد. دو کشور مستقل بسیار کوچک به نام‌های واتیکان و سان مارینو در درون خاک ایتالیا قرار دارند و یک تکه از خاک ایتالیا نیز بیرون از خاک اصلی این کشور و در سوئیس قرار دارد که کامپیونه دیتالیا نامیده می‌شود.

 

تاریخ:
اتروسکها یونانی‌ها و سپس رومی‌ها در دوران باستان بر ایتالیا حکمرانی می‌کردند و در قرون وسطی کنترل ایتالیا در دست پاپ‌ها، فرانک‌ها، بیزانسی‌ها و سپس اعراب و نورمان‌ها در پاره‌ای از اوقات بوده‌است. در آستانهٔ جنگ اول جهانی، ایتالیا چشم‌ انداز ترسیم شده تا آن زمان را دگرگون ساخته و در کنار قدرت‌های متحد فرانسه، انگلستان و ایالات متحده وارد جنگ شد. ایتالیا هر چند که از مبارزه پیروز خارج شده بود، اما از دیدگاه اقتصادی زیر بار فشارهای وارده، دچار چنان آشفتگی‌هایی شده بود که دولت‌های وقت آن زمان توان هدایت آن را به‌ سوی دست آورده‌های مثبت نداشتند. در سال ۱۹۲۵ (میلادی) با ممنوع شدن فعالیت تمامی دیگر احزاب، دوره رژیم فاشیست آغاز می‌شود که با سیاست استبدادی و در پوشش ملی‌گرایی، باعث دگرگونی‌های ریشه‌ای در زندگی کشور گردید و آزادی‌های سیاسی را محدود نمود. این رژیم برای ممانعت از دشمنی کلیسای کاتولیک، به توافقی با واتیکان (۱۹۲۹) دست یافت. در آن سال‌ها اقدامات جدی برای تقویت و توسعه فعالیت‌های صنعتی و کشاورزی صورت گرفت. در زمینه سیاست خارجی، موسولینی سعی کرد با اتکا به سیاست توسعه طلبانه و قدرت‌های متحد، پرستیژ خود را تثبیت نماید که نقطهٔ اوج آن اتحاد با آلمان و ورود به جنگ دوم جهانی (۱۹۴۵–۱۹۴۰) علیه متفقین و متعاقباً سقوط رژیم فاشیست به‌ دنبال ناکامی‌های نظامی بود. ایتالیا بعد از جنگ، تلاش زیادی برای نزدیکی به کشورهای غرب انجام داد و در این راستا به ”اتحاد آتلانتیک” ملحق شد که سازمانی نظامی دفاعی است که به ابتکار آمریکا شکل گرفت و اکثر کشورهای اروپایی غربی نیز به آن پیوستند.

 

جغرافیا:
مساحت کل ایتالیا ۳۰۱۳۲۳ کیلومتر مربع (تقریباً یک پنجم ایران) است که از آن ۲۹۴۰۲۹ کیلومتر مربع خشکی و ۷۲۱۰ کیلومتر مربع آب است. ۷۶۰۰ کیلومتر ساحل دارد. نکتهٔ جالب در مورد نقشهٔ کشور ایتالیا این است که نقشهٔ این کشور شبیه چکمه است. آب و هوای ایتالیا مدیترانه‌ای است. در شمال به دلیل وجود رشته‌ کوه آلپ سرد، در جنوب خشک و در کل کشوری تقریباً گرم است. بلندترین نقطه آن کوه مونته بیانکو با ارتفاع ۴۸۰۸ متر از سطح دریا و کمترین ارتفاع آن دریای مدیترانه‌ است.

 

زبان:
عمده ایتالیایی‌ها رومی تبار هستند و زبان‌های رایج در ایتالیا هم تقریباً همگی شاخه‌هایی از زبان رومی بشمار می‌روند. با وجود اینکه زبان رسمی ایتالیا زبان ایتالیایی است اما زبان‌های پرگویشور دیگری در این کشور وجود دارند که حالتی نیمه رسمی و گاه محلی دارند. بسیاری از این زبان‌ها در معرض نابودی قرار گرفته‌اند که شروع مرگ تدریجی این‌ زبان‌ها به دوره حکومت فاشیسم بر ایتالیا بازمی‌گردد. ایتالیایی زبان رسمی این کشور است که از سال ۱۸۶۱ تا کنون این مقام را دارد.

 

مذهب:
حاکمیت و اکثریت با مسیحیت کاتولیک است، ولی پروتستانها، یهودیها و مسلمانان (که اکثراً مهاجر هستند) نیز در این کشور زندگی می‌کنند. ۹۱٫۶٪ جمعیت ایتالیا مسیحی و بیشتر کاتولیک هستند که یک سوم آنها (۳۶٫۸٪) عضو فعال هستند. امروزه ۸۲۵۰۰۰ نفر مسلمان در ایتالیا زندگی می‌کنند که (۱٫۴٪) جمعیت ایتالیا را تشکیل می‌دهند که از بین آنها فقط ۵۰۰۰۰ نفر ملیت ایتالیایی دارند.

 

اقتصاد:
از جمله مهم‌ ترین صنایع کشور می‌توان به صنایع فلزکاری، ماشین‌آلات، شیمیایی، وسائل نقلیه، مواد غذایی و مشروبات، منسوجات و البسه، هواپیماسازی، کشتی‌سازی، پتروشیمی، الکتریکی، اتمی و جنگ‌افزار اشاره نمود. گندم، جو، سیب‌زمینی، چغندرقند، سیب، ذرت، برنج، انگور، ماهی، گاو و خوک نیز مهم‌ ترین محصولات کشاورزی و دامپروری کشور را تشکیل می‌دهند. سرانه زمین مزروعی برای هر نفر بالغ بر ۳۲/۰ هکتار است. تولید سالیانه گوشت گاو ۴۰۰/۱ هزار تن، گوشت خوک ۵۰۰/۱ هزار تن، گوشت گوسفند ۹۰۰/۱۵۴ تن و ۸۰۶ هزار تن صید ماهی است. تولید سالیانه نیروی الکتریسیته نیز معادل ۱/۲۴۱ میلیارد کیلووات ساعت است.

 

صنعت گردشگری:
ایتالیا
در مرکز دریای مدیترانه واقع شده‌ است، دریایی که تولد تمدن‌های بسیاری را بخود دیده‌ است. ایتالیا دارای تاریخی غنی از تماس‌ها و تبادلاتی می‌باشد که بر مردم، اقتصاد و فرهنگش تأثیر گذاشته‌ است. بر اساس محاسبه‌ای که یونسکو انجام داده، بیش از نیمی از میراث فرهنگی جهان در کشور ایتالیا واقع شده‌است، کشوری کوچک که مساحتش فقط ۰/۲۵ ٪ از کل خشکی‌های جهان است. رم، فلورانس، ونیز و بسیاری شهرهای دیگر، از جمله مقصدهای هنری هستند که برنامه هر بازدید کننده‌ای از شبه جزیره ایتالیا را تشکیل می‌دهند. در کنار این شهرهای بزرگ و معروف، میراثهای فرهنگی پنهانی هم در شهرهایی با تاریخ هزار ساله وجود دارند که البته در مسیر اصلی بازدیدها قرار ندارند و علی‌ رغم اینکه کمتر شناخته شده‌اند، اما به همان اندازه شهرهای هنری ایتالیا دارای جذابیت می‌باشند. توریسم در عمل یکی از مهم‌ ترین منابع اقتصادی ایتالیا به شمار می‌رود که حدود ۵/۵٪ از تولید داخلی کشور را به خود اختصاص داده‌است و این به معنای آنست که از نظر ارزش بالاتر از کل تولید بخش کشاورزی قرار دارد.

 

پرچم متحرک ایتالیا

قاره: اروپا
پایتخت: Rome
واحد پول: Euro
اهلیت: Italian
زبان: ایتالیا ای
حکومت: Unitary parliamentary republic
مساحت: 301,338 km2 (116,347 sq mi)
تنظیم ساعت: CET (UTC+1)
جهت رانندگی: سمت راست
کد تلفن: 39+

 

آدرس سفارت در تهران: خیابان نوفل نوشاتو, پلاک 66-64
تلفن سفارت: 64094000

 پاسپورت ایتالیا

 

شخصیت های معروف کشور ایتالیا:

Benito Mussolini: دیکتاتور معروف جهان در قرن 20.

کریستف کلمب Christopher Columbus: دریانورد و کاشف قارهء آمریکا.

Dante Alighieri: شاعری با شهرت جهانی که معروفترین آثار وی (کمدی الهی, زندگانی نو, ضیافت, سلطنت) می باشد.

Enzo Ferrari: موسس شرکت فراری از مشهورترین تولید کننده های اتومبیل در جهان.

فدریکو فلینی Federico Fellini: معروفترین کارگردان و فیلمنامه نویس سینمای ایتالیا. فیلم هشت و نیم از معروفترین آثار وی به شمار می آید.

گالیلئو گالیله Galileo Galilei: دانشمند و ستاره شناس مشهور جهان و مخترع تلسکوپ. وی به دلیل تأیید نظریه کوپرنیک مبنی بر مرکزیت نداشتن زمین در جهان محاکمه شد.

 Giorgio Armani: طراح مشهور جهان در ضمینه پوشاک مردانه.

لئوناردو دا وینچی Leonardo da Vinci: از مشهورترین دانشمندان و نقاشان تاریخ جهان. از شاهکارهای نقاشی وی

می توان به (شام آخر,مونالیزا و مرد ویتورین) اشاره کرد. همچنین وی مخترع قیچی, مسلسل, تلمبه و بادسنج

می باشد و اولین طراح هواپیما نیز به حساب می آید.

لوچانو پاواروتی Luciano Pavarotti: وی از مشهورترین خواننده‌های تِنور اپرا بود.

مارکو پولو Marco Polo: جهان گرد معروف.

میکل‌آنژ Michelangelo: نقاش و مجسمه ساز ماهر و از معروفترین چهره رنسانس ایتالیا.

 Nero: از مخوف ترین و دیوانه ترین امپراطورهای تاریخ جهان.

Raphael: نقاش معروف در دورهء رنسانس.

روبرتو باجو Roberto Baggio: وی را یکی از برترین مهاجمان و ضربه آزاد زنان تاریخ فوتبال می دانند.

سوفیا لورن Sophia Loren: وی را مشهورترین هنرپیشه تاریخ ایتالیا می دانند. از بهترین بازی های

وی می توان به فیلمهای (دو زن, دیروز امروز فردا, ازدواج به سبک ایتالیایی,  و یک روز بخصوص) اشاره کرد.

 

 

(مشخصات والپیپر)

سازنده: ® Cyrus

رزولوشن: 1920x1440

حجم: 672 کیلوبایت

فرمت: jpeg

سال ساخت: 2015

لینک دانلود:  دانلود از بیان باکس    دانلود از پیکو فایل

 

جهت دانلود در سایز اصلی بر روی عکس کلیک راست کرده و گزینهء Save Image As را بزنید.
مشکلات, پیشنهادات و نظرات خود را در همین پست یا از طریق ایمیل زیر با ما در میان بگذارید تا به آنها پاسخ داده شود.
cyrus04corporation@gmail.com

 

(تاریخ انتشار صفحه:  17 تیر 1396
تاریخ آخرین ویرایش:  22 فروردین 1397)

 

(لینکهای مرتبط با این مطلب):

اتریش
آرژانتین
آلبانی
آلمان

انگلستان
ایتالیا
ایرلند
برزیل
بلژیک
بلغارستان
پرو
دانمارک
روسیه
رومانی
سوئد
فرانسه
فنلاند
کامرون
کانادا
لهستان
مصر
مکزیک
موناکو
نروژ
نیجریه
هلند